Recepcia: +421 907 950 464

Tipy na výlety v okolí

Jaskyne

Važecká jaskyňa (vzdialenosť 17 km)

Je jedna z najznámejších jaskýň na severnom Slovensku. Hoci dĺžkou patrí medzi kratšie sprístupnené jaskyne, známa je výskytom bohatej kvapľovej výzdoby, pozoruhodnými nálezmi kostí jaskynných medveďov, ako aj vzácnou jaskynnou faunou.

Belianska jaskyňa (vzdialenosť 35 km)

Je jediná sprístupnená jaskyňa v Tatrách. Patrí medzi najviac navštevované sprístupnené jaskyne na Slovensku. Okrem bizarných skalných tvarov je známa bohatým výskytom kalcitovej sintrovej výplne. Hoci záujem o prírodné pozoruhodnosti jaskyne pretrváva už 125 rokov, zákonitosti jej vytvárania sa doteraz úplne neobjasnili.

Demänovská jaskyňa slobody (vzdialenosť 55 km)

Národná prírodná pamiatka Demänovské jaskyne na severnej strane Nízkych Tatier je najdlhším jaskynným systémom na Slovensku. Medzi jej dominanty patrí Demänovská jaskyňa slobody, ktorá dlhé roky očaruje návštevníkov bohatou sintrovou výplňou rozličných farieb, tajuplným podzemným tokom Demänovky i čarokrásnymi jazierkami. Je najviac navštevovanou sprístupnenou jaskyňou na Slovensku.

Demänovská ľadová jaskyňa (vzdialenosť 55 km)

Predstavuje severnú časť svetoznámych Demänovských jaskýň. Pozoruhodná je výskytom trvalej ľadovej výplne, bizarnými a mohutnými tvarmi podzemných priestorov, vzácnou jaskynnou faunou, ako aj bohatou históriou.

Dobšinská ľadová jaskyňa (vzdialenosť 60 km)

Patrí medzi najvýznamnejšie ľadové jaskyne na svete. Od roku 2000 je zaradená do svetového prírodného dedičstva. Vzhľadom na známe vysokohorské ľadové jaskyne Eisriesenwelt a Dachstein-Rieseneishöhle v rakúskych Alpách či rumunskú jaskyňu Scărişoara v pohorí Bihor, ktorej zaľadnená časť je vo výške 1100 až 1120 m n. m., monumentálne zaľadnenie Dobšinskej ľadovej jaskyne tisícročia pretrváva v nadmorskej výške iba 920 až 950 m.

Vysoké Tatry

Historické lokality v okolí

Spišský hrad a okolie (vzdialenosť cca 50 km)

Svetové dedičstvo na Spiši reprezentuje jedinečný súbor kultúrnych a prírodných pamiatok. Spišský hrad, Kostol Ducha Svätého v Žehre a Spišská Kapitula sú jeho súčasťou od roku 1993. Zasadené do travertínovej krajiny s chránenými územiami Dreveníka a Sivej Brady vytvárajú nezabudnuteľné scenérie. Tento stredoveký urbanistický celok kultúrnej krajiny Spiša neodmysliteľne dopĺňa i staré mesto Levoča s dielom Majstra Pavla.

Mesto Kežmarok (vzdialenosť 29 km)

K turisticky najvyhľadávanejším mestám na Spiši patrí Kežmarok. A právom. Po Levoči bol druhým najvýznamnejším mestom Spiša. Dnes je klenotnicou pamiatok. Unikátny je jeho drevený evanjelický artikulárny kostol z roku 1717, ale aj nový evanjelický kostol budí záujem svojou nevšednou orientálnou architektúrou, dielom dánskeho architekta Teofila Hanssena. V susedstve je budova bývalého evanjelického lýcea s cennou knižnicou, na ktorom študoval P. O. Hviezdoslav. Pôsobivý je komplex okolo katolíckeho kostola s najstaršou renesančnou zvonicou na Spiši i s budovami bývalej mestskej školy. Samotný kostol je cennou architektonickou pamiatkou s neskorogotickými klenbami, ale aj interiér obsahuje mnoho gotických oltárov či sôch. Ku Kežmarku patrí aj hrad, postavený Zápoľskými a neskôr užívaný Thökölyovcami, v ktorom je zaujímavé múzeum.

Múzeum Liptovskej dediny v Pribyline (vzdialenosť 39 km)

Múzeum liptovskej dediny je skanzen, ktorý sa nachádza v Pribyline. Vznikol v roku 1991 v súvislosti s výstavbou priehrady Liptovská Mara. Múzeum tvoria domy zo zatopenej časti vodného diela a z oblasti horného a dolného Liptova. V múzeu je vytvorená zooexpozícia, kde sa prezentuje chov domácich zvierat. Medzi atrakcie múzea patrí chov huculských koní a jazda na koňoch.

Keltské nálezisko Havránok (vzdialenosť 60 km)

Nachádza sa na vŕšku Úložisko pri vodnej nádrži Liptovská Mara. Našlo sa tu sídlisko z mladšej doby železnej (300 – 100 pred n.l.). V 11. až 15. storočí tu stál slovanský drevený hrádok opevnený palisádami. Stavby obydlia, obetiská, pec a rôzne predmety boli čiastočne rekonštruované a tvoria archeologické múzeum v prírode. Ďalej tu návštevníci môžu nájsť rekonštrukcie keltských stavieb, rekonštruovanú letenskú hradbu a bránu, stredovekú obrannú priekopu, most, dláždené nádvorie a suterén drevenej obytnej veže. Toto nálezisko bolo vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1967.

Turistika vo Vysokých Tatrách

Turistika vo Vysokých Tatrách

Vysoké Tatry sú oblasť, ktorá je vďaka najkrajšiemu slovenskému horstvu najatraktívnejšou turistickou destináciou s prírodnou ponukou. Vďaka svojej podmanivosti sú Vysoké Tatry vyhľadávané domácimi aj zahraničnými turistami a tiež sa stali symbolom Slovenska. Svojimi krásami, vysokými štítmi a nádhernými plesami lákajú každoročne tisíce turistov, horolezcov a lyžiarov. Okrem nádhernej prírody je atrakciou pre turistov ozubnicová železnica, domácimi nazývaná tiež zubačka. Vysoké Tatry učarovali mnohým horolezcom a skialpinistom. Pre tých, ktorí túžia obdivovať túto nádhernú oblasť z výšky hôr, ale nemajú odvahu a skúsenosti pokoriť ich, je vybudovaná visutá lanová dráha na Lomnický štít. Okrem nádherného výhľadu si tu môžete užiť noc v najvyššie položenom hoteli v Európe. Vysoké Tatry vás očaria a vaša návšteva v nich určite nebude posledná. Vychutnajte si nádherné prechádzky v okolí Štrbského plesa, alebo sa vyberte označenými chodníkmi na vysokohorskú túru. Vysoké Tatry sú jednoducho výzvou pre každého turistu.

  • Zamkovského chata (1475 m.n.m) , Malá Studená dolina
  • Téryho chata (2015 m.n.m) , Malá Studená dolina
  • Zbojnícka chata (1960 m.n.m) , Veľká Studená dolina
  • Sliezsky dom (1 670m.n.m) , Velická dolina
  • Chata pod Rysmi (2 250 m.n.m)
  • Chata pri Zelenom plese (1 551 m.n.m), Dolina Zeleného plesa
  • Skalnatá chata (1 740 m.n.m), Skalnatá dolina
  • Chata pri Popradskom plese (1 500 m.n.m), Mengusovská dolina
  • Chata Plesnivec (1 290 m.n.m), Dolina Siedmych prameňov, Belanské Tatry

Turistika v Nízkych Tatrách

Nízke Tatry sú turisticky veľmi obľúbeným miestom. Okolité kopce ponúkajú možnosti na náročnejšiu turistiku, ktorú však zvládnete aj bez špeciálnej prípravy. Najvyššie a najznámejšie vrcholy tohto pohoria - Ďumbier (2043 m), Chopok (2024 m) a Kráľova hoľa (1948 m) sú jedinečné svojím nádherným výhľadom na hory a údolia Slovenska. Nízke Tatry poskytujú množstvo možností na výlety. Obľúbená je napríklad túra na vrch Ďumbier. Najkratšou trasou je klasická prístupová trasa z južnej strany Nízkych Tatier. Je to zároveň chodník na Štefánikovu chatu, ktorý slúži horským nosičom na zásobovanie. Pravdepodobne pri svojej túre tento unikátny spôsob zásobovania sami uvidíte. Ďalšia obľúbená túra vedie ku Kamennej chate. Táto tretia najvyššie postavená turistická chata na Slovensku sa nachádza vo výške 2000 metrov nad morom, priamo pod Chopkom. Na Kamennej chate môžete nazbierať sily na ďalšiu turistiku, ale aj prespať, alebo si kúpiť suveníry. Nízke Tatry a turistika v Nízkych Tatrách je charakteristická svojimi prekrásnymi výhľadmi hlavne na majestátne štíty Vysokých Tatier.

Turistika v Slovenskom raji

Za jednu z najkrajších prírodných oblastí Slovenska sa považuje Slovenský raj. Toto horské pásmo v oblasti Spiša je charakteristické členitým terénom. Jeho horské oblasti chráni Národný park Slovenský raj, ktorý je jedným z deviatich národných parkov na Slovensku. Nájdeme tu množstvo kaňonov, tiesňav, roklín a dolín, ale aj vodopádov a jaskýň. Slovenský raj je skutočným rajom pre turistov. Mnohé úseky trás sú priechodné len po rebríkoch, ktoré dotvárajú charakter tejto oblasti. Vydajte sa na výlet do Slovenského raja a spoznajte slovenskú prírodu ako nikdy doteraz.

Snowpark Lučivná

V zime lyžovanie

Snowpark Lučivná

V obci Lučivná sa nachádza lyžiarsky areál Snowpark Lučivná, ktorý ponúka lyžovanie pre začiatočníkov a stredne pokročilých lyžiarov na troch zjazdovkách a štyroch vlekoch. Stredisko ponúka lyžiarsku školu pre lyžiarov aj snowboardistov. Pre nelyžiarov je k dispozícii snowtubing a pre priaznivcov bežeckého lyžovania niekoľko kilometrov upravených tratí. V areáli sa taktiež nachádza reštaurácia a požičovňa lyží. Požiadavky náročnejších lyžiarov určite uspokoja lyžiarske strediská nachádzajúce sa v Lopušnej Doline, ktorá je vzdialená iba 10 minút cesty autom.

Hostia ubytovaní v Hoteli Lučivná majú k dispozícii 20% zľavu pri zakupení skipasov a na zapožičanie lyžiarskej výstroje v Snowparku Lučivná.